Szkolenie psa – kiedy zacząć i jak to robić?

Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Jest to także duża odpowiedzialność. W końcu musimy wychować psa, a to wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i cierpliwości. Każdy pies jest inny, dlatego też tempo uczenia się nowych rzeczy będzie różne. Są rasy psów, które z natury szybciej się uczą. Są też psy o dominującym charakterze, których szkolenie może okazać się trudniejsze. Warto wziąć to pod uwagę wybierając psa.

Szkolenie psa – kiedy zacząć i jak to robić?

Szkolenie psa powinniśmy zacząć odkąd ten pojawi się w naszym domu. Początkowo będzie to nauka załatwiania się na matę. Dotyczy to jednak tylko szczeniaków. Szczeniaki załatwiają się nawet kilkanaście razy dziennie. Z reguły jest to po jedzeniu, spaniu czy zabawie. Dlatego też kiedy zauważymy, że pies węszy w poszukiwaniu miejsca do załatwienia swoich potrzeb powinniśmy jak najszybciej zanieść go na matę. Podkład higieniczny powinien być niedaleko legowiska i misek.

W domu warto umieścić kilka mat, zwłaszcza tam gdzie nasz pies najczęściej przebywa. Ułatwi to naukę załatwiania się na maty. Następnie kiedy nasz pies podrośnie będziemy stopniowo zmniejszać liczbę mat, aż w końcu nauczy się załatwiać wyłącznie na dworze. Początkowo nagradzamy psa smakołykami za załatwienie się na matę. Jednak z czasem powinniśmy dawać smakołyki jedynie za załatwienie się na zewnątrz. Dzięki temu pies zrozumie, że lepiej załatwiać się na dworze.

Klatka dla psa?

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na posiadanie klatki dla psa. Klatka kennelowa to miejsce, a którym nasz pupil może spędzać czas. Jest to dla niego bezpieczne miejsce. Przyda się to zwłaszcza w przypadku psów lękliwych. W klatce możemy umieścić legowisko i miski. Nasz pupil będzie mógł siedzieć w klatce kiedy będzie chciał pobyć w samotności. Klatka przyda się także w przypadku podróży z naszym pupilem. Pies ma okazję przyzwyczaić się do przebywania w klatce, co ułatwia podróżowanie a także zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

Żeby lepiej nam się żyło z naszym czworonogiem przydatne będą podstawowe komendy. Do tych komend możemy zaliczyć siad, leżeć, równaj, zostań, do mnie, nie wolno i zostaw. Przydadzą się one zarówno w domu, jak i w czasie spacerów. Naukę nowych komend zaczynamy w domu. Nie ma tam dużo rozproszeń, dzięki czemu nauka przebiega łatwiej. Dopiero gdy pies opanuje daną komendę możemy ćwiczyć ją na dworze.

Stosowanie komend w praktyce

Wykonanie komend w czasie spaceru to ostateczny sprawdzian umiejętności naszego pupila. Na dworze jest wiele rozpraszających psa sytuacji. Dlatego też gorzej jest mu się skupić na nas. Początkowo może być ciężko odwrócić uwagę psa w czasie spaceru. Zwłaszcza jeśli szkolimy szczeniaka. Dlatego warto wziąć ze sobą zarówno ulubione smakołyki naszego pupila, jak i zabawkę najlepiej z piszczałką. Tak samo robią doświadczeni treserzy psów, jak np. treser z Konina. Jakie jeszcze stosuje on metody? Sprawdź na stronie www.konininfo.pl.

W nauce przywoływania psa niezbędna będzie linka treningowa. Najlepiej, żeby miała ona długość 5 m, co da psu więcej swobody. Jeśli nasz pupil zacznie uciekać wystarczy nadepnąć na linkę. Dzięki temu zatrzymamy psa.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.