Jak zadbać o prawidłowy rozwój szczeniaka?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest to prawdą, gdyż między nami a psami wytwarza się szczególna więź. Dlatego też tak wiele osób decyduje się właśnie na posiadanie psa. W końcu nikt nie lubi być samotny, a pies będzie przy nas w dobrych i tych złych chwilach. Większość osób decyduje się na kupno bądź adopcję szczeniaka. Dotyczy to zwłaszcza osób, które po raz pierwszy będą miały psa.

Jak zadbać o prawidłowy rozwój szczeniaka?

W wieku 6-8 tygodni szczeniaki zaczynają samodzielnie spożywać pokarmy. W wieku dwóch miesięcy szczeniaki są gotowe do rozpoczęcia życia w nowym domu. W tym wieku powinniśmy zabrać psa do weterynarza na odrobaczanie, a następnie na szczepienie. Jest to ważne, gdyż szczeniaki są podatne na różnego rodzaju infekcje. Kolejne szczepienie wykonujemy po 2-4 tygodniach. Po drugim szczepieniu szczeniak ma pełną odporność na niektóre choroby wirusowe, a także na wściekliznę. Wcześniej powinniśmy ograniczać kontakty z innymi psami. Oczywiście socjalizacja jest ważna. Jednak najlepiej udać się na spacer ze znajomym, który ma psa. Wtedy mamy pewność, że pies jest zdrowy i zaszczepiony. W ten sposób nasz pupil nie zarazi się chorobami. Uważajmy również na to, żeby szczeniak nie zjadał odchodów. Mogą być w nich groźne pasożyty i bakterie. Na ten problem pomocne będzie podawanie żwaczy.

Szczeniaki w wieku 3-4 miesięcy są bardzo ciekawe świata. To właśnie w tym czasie powinniśmy zabierać naszego pupila w różne miejsca. Ważna jest również socjalizacja z innymi psami. Poznawanie nowych miejsc sprawi, że w przyszłości pies nie będzie się bał każdej nowej napotkanej rzeczy. Warto również zacząć szkolenie psa. Nauka nowych komend pozytywnie wpływa na rozwój. Dodatkowo dzięki treningowi nasz pies lepiej zrozumie czego od niego oczekujemy. Warto również od pierwszych wspólnych chwil wprowadzać zasady panujące w domu. Może to być np. zakaz spania z nami łóżku. Pamiętajmy również, żeby nie ulegać szczeniakowi kiedy ten próbuje wyłudzić od nas jedzenie. Kotlety są aromatyczne, jednak zawierają przyprawy, które nie są dobre dla psa. Jeśli raz ulegniemy, to pies będzie to wykorzystywał już zawsze. Psy mają dobrą pamięć, dlatego powinniśmy trzymać się reguł, które ustalamy na początku.

Nauka komend pozytywnie wpływa na rozwój psa. Dodatkowo uczymy szczeniaka, że na przysmaki trzeba zapracować. Możemy również wykorzystać granulki karmy jako nagrodę. W ten sposób karma stanie się bardziej atrakcyjna dla szczeniaka i chętniej będzie ją jadł. Warto również wprowadzać zabawy węchowe. Możemy schować smakołyki w różnych miejscach, a pies będzie ich szukał. Taka zabawa nie tylko zmęczy psa, ale również rozwinie jego węch. A to właśnie ten zmysł jest najważniejszy dla naszego czworonoga. W sklepach znaleźć możemy również zabawki na inteligencję. Są one o różnym poziomie trudności. Zabawki te wymagają od psa wykonania danej czynności, żeby wydobyć ze środka przysmaki. Dobrym pomysłem na zabawę z psem jest również poduszka sensoryczna. Jest to dysk, który pompujemy i kładziemy na równej powierzchni. Od góry posiada wypustki. Dysk służy do ćwiczenia równowagi. Możemy nauczyć psa wchodzenia na dysk i utrzymania się na nim. Pozytywnie wpłynie to na rozwój fizyczny szczeniaka.

Jak często karmić szczeniaka?

Prawidłowy rozwój szczeniaka zależy w dużej mierze od sposobu żywienia. Tutaj najlepiej wybrać gotową karmę. Sucha karma dla psa jest lekkostrawna, co pozytywnie wpływa na układ trawienny szczeniaka. Na początku możemy namaczać karmę w ciepłej wodzie. W ten sposób ułatwimy szczeniakowi spożywanie pokarmu. Możemy również podawać puszki. Karma mokra może jednak powodować biegunki. Pamiętajmy o tym, żeby wybrać karmę dobrej jakości. Najlepiej zwrócić uwagę na jej skład. Dobra karma dla psa powinna zawierać mięso na pierwszym miejscu w składzie. Najlepiej, żeby było 40-50% mięsa. Dla szczeniaków poleca się karmy na bazie jagnięciny, drobiu lub łososia. Są to źródła łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Dodatkowo stosunkowo rzadko uczulają psy. Nie poleca się samodzielnego przygotowywanie posiłków dla szczeniaka. Psy do prawidłowego rozwoju potrzebują poszczególnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Gotowe karmy dobrej jakości zawierają wszystko czego szczeniak potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

1 thought on “Jak zadbać o prawidłowy rozwój szczeniaka?

  1. Miałam w życiu 3 szczeniaki i największy błąd jaki popełniłam w przypadku jednego, to brak socjalizacji w innymi psiakami.

Comments are closed.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.