Z rasy boston terrier drogą selekcji, z miniaturowych psów stworzono rasę – bull terrier miniaturowy

Jest to jedna z niewielu ras amerykańskich, która uzyskała stosunkowo dużą popularność. Należy wiedzieć, że terier bostoński pojawił się w drugiej połowie XIX wieku w pobliżu Bostonu w stanie Massachusetts ze skrzyżowania kolorowych bulterrierów, buldogów i buldogów francuskich. Z wyglądu trudno zaliczyć je do terierów, znacznie więcej cech przyjął on po buldogu. Pierwszy wzorzec ustalono w roku 1891. Psy te oznaczano jednak różnymi nazwami. Obecna nazwa rasy ustaliła się później.

O terrierach bostońskich

Terier bostoński uważany jest za jednego z najmilszych psów do towarzystwa. Bardzo inteligentny, miły, odpowiedni do chowania w domu, skory do zabaw i przyjacielski, jest także bardzo dzielnym i czujnym stróżem. W trakcie hodowli bull terrierów pojawiły się czasem okazy mniejsze i lżejsze, które nie nadawały się do udziału w tak popularnych i ulubionych wówczas walk psów. Dzięki badaniom, które można sprawdzić m.in. na www.Naukowe.pl wiadomo jednak, że nie zawsze łączenie ras jest dobre. W końcu XIX wieku drogą selekcji z tych miniaturowych psów stworzono rasę bull terrier miniaturowy. Był to pies wyłącznie do towarzystwa, który stał się niezwykle popularny w początkach XX wieku. Następnie jego popularność zaczęła spadać i karłowate bull terriery prawie znikły. Obecnie spotykany jest stosunkowo rzadko.

Poznajmy takie oto charakterystyczne zewnętrzne cechy tej rasy psa:

1). Boston terrier:

A). Wysokość w kłębie: 35-45 cm; w Europie spotkany jest pies średni o wysokości 35-38 cm.

B). Masa ciała: 7,5-12,5 kg; w Europie spotykany jest pies o masie około 11 kg; w Ameryce stosowany jest dodatkowo podział wagowy: lekkie – do 7,5 kg, średnie 7,5 -10 kg i ciężkie 10-12,5 kg.

C). Umaszczenie: pręgowane lub czarne o regularnym białym znakowaniu.

D). Charakterystyczne znaki: biały nos, łysina, biała plamka na przodzie, biała obroża oraz skarpetki na kończynach sięgające stawów skokowych i nadgarstka.

E). Ogon – boston terrier rodzi się z krótkim, szczątkowym ogonem, który nie jest przycinany.

F). Uszy – stojące; w USA można przyciąć je w szpic.

2). Bull terrier miniaturowy:

A). Wysokość w kłębie: maksymalna 35,5 cm.

B). Masa ciała: maksymalna 9 kg.

C). Umaszczenie: takie jak bull terriera; obecnie najczęściej miniatury bywają białe.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.