Zapalenie ucha zewnętrznego u psów – profilaktyka i leczenie

Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy

Na szczęście, zapalenie ucha zewnętrznego, nazywane przez lekarzy weterynarii również Canine Otitis Externa, daje stosunkowo łatwe do zauważenia objawy, które ciężko zignorować. Pies zmagający się z zapaleniem ucha zaczyna się nadmiernie interesować okolicą swoich uszu, często trzepie głową, drapie się i pociera łeb łapami, lub próbuje ocierać się o różne przedmioty. Zwykle również przechyla głowę w stronę ucha, w którym odczuwa silniejsze dolegliwości bólowe, lub naprzemiennie stara się przechylić głowę raz na jedną, raz na drugą stronę.

Przy próbie dotyku pojawia się bolesność, dlatego pies stara się unikać kontaktu naszych rąk z jego głową. Dodatkowo możemy zauważyć zaczerwienienie małżowin usznych, a także obrzęk oraz strupki powstałe w wyniku podrażnienia. Wewnątrz ucha zaczyna pojawiać się ciemna, obfita wydzielina o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu i to ona najczęściej zwraca uwagę właścicieli.

Skąd bierze się zapalenie ucha zewnętrznego u psów?

Przyczyn zapalenia ucha zewnętrznego u psów jest kilka. Częściej chorują na tę dolegliwość psy z oklapniętymi uszami, które mają problemy z prawidłową wentylacją tego narządu. W wyniku nadmiernej wilgoci z powodu częstych kąpieli dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, który zaczyna sprawiać zwierzęciu dyskomfort.

Anatomiczna predyspozycja to jednak nie jedyna przyczyna zapalenia ucha zewnętrznego u psów. Do Otitis Externa najczęściej dochodzi w wyniku alergii pokarmowej lub aktywności świerzbowca usznego. Częściej chorują również psy zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak niedoczynność tarczycy. Może zdarzyć się również, że w przewodzie słuchowym utknie ciało obce, np. kłos, które spowoduje stan zapalny.

Profilaktyka zapalenia ucha zewnętrznego

Kiedy pojawią się objawy zapalenia ucha, nie powinniśmy tego ignorować i niezwłocznie skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii. On zbada psa, postawi konkretną diagnozę oraz poda odpowiednie leki i poinstruuje, w jaki sposób postępować z czworonogiem w najbliższych dniach.

Niestety, psy, które raz zmagały się z zapaleniem ucha zewnętrznego, mają tendencję do nawrotów choroby. Jak można im zapobiec? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę naszego czworonoga. Jeśli wiemy, że zmaga się on z alergią pokarmową, powinniśmy mocno pilnować tego, co ląduje w jego misce. Czasem nawet jeden smaczek z nieodpowiednim składem może czasem uruchomić machinę objawów. Warto stale kontrolować stan uszu naszego futrzaka i w razie niepokojących objawów – reagować jak najszybciej.

Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć uszy ręcznikiem, a w przypadku psów o oklapniętych uszach, należy również zadbać o regularne wywijanie małżowin na zewnątrz by poprawić wentylację przewodu słuchowego. Wiele ras wymaga również regularnego usuwania włosów zarastających zewnętrzną część małżowiny.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.