Zmiany w przepisach – ważne informacje dla zmotoryzowanych; pies na wolności = mandat?

Należy wiedzieć, że od 1 czerwca 2021 roku zmieniły się niektóre przepisy kodeksu drogowego. Musimy pamiętać, że od tego dnia:

a). jadąc samochodem, ustępujemy pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych, a nie tylko tej, która już przez nie przechodzi. Zachowajmy szczególną ostrożność i zwolnijmy, zbliżając się do pasów.

b). przez całą dobę jeździmy z prędkością 50 km/h w obszarze zabudowanym (do tej pory w nocy, w godzinach 23.00-6.00 można było jeździć 60 km/h).

c). nie wolno jechać na tzw. zderzaku na drogach szybkiego ruchu na przykład autostradzie; odległość w metrach od pojazdu jadącego przed musi wynosić co najmniej połowę prędkości (wyjątek to wyprzedzanie).

Warto dodać, co istotne, jeśli jesteśmy pieszymi, przechodząc przez pasy nie korzystajmy z telefonu komórkowego lub innego urządzenia angażującego uwagę. To jest teraz zabronione.

Znów jeśli jesteśmy właścicielami czworonoga i martwimy się, że teraz nie będzie mógł biegać wolno, ponieważ grozić nam będzie mandat? Należy wiedzieć, że nie jest to do końca prawda. Nie zmieniły się przepisy regulujące wyprowadzanie psów na smyczy (informacje o tym, gdzie jest to konieczne znajdziemy między innymi w uchwałach gmin). Wzrosły natomiast kary za to, że pies będzie biegał luzem w miejscu, gdzie powinien być na smyczy albo nie będziemy w stanie go skontrolować, ponieważ nas nie słucha. W takiej sytuacji grozi nam mandat od 50 do 250 zł. Wyższą karę, bo aż 500 zł, zapłaci właściciel psa, który swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla otoczenia (chodzi między innymi o psy zaliczone do rasy niebezpiecznej).

Spacery – miejsca, w których się odprężysz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.