Dlaczego pies drapie się po uchu?
Infekcje narządu słuchu są u psów częstym problemem. Cierpią na nie zwłaszcza te zwierzaki, które są uczulone na składniki pokarmowe lub mają alergie środowiskowe. Jeśli właściciel zauważy, że jego zwierzak trzepie głową, drapie się po uchu, a małżowina uszna jest zaczerwieniona, to powinien zgłosić się do lekarza weterynarii. Tylko szybka reakcja opiekuna może sprawić, że zwierzak nie będzie cierpiał na ból ucha.
Co wywołuje zapalenie uszu u psów?
Główną przyczyną infekcji uszu u większości psów jest alergia pokarmowa. Zwierzaki coraz częściej są uczulone np. na źródła białka: kurczaka, wołowinę czy wieprzowinę. Alergenem mogą być także wypełniacze, stosowane w gotowych karmach między innymi ziemniaki, ryż, albo groch. U psa z nawracającymi infekcjami uszu warto zastosować dietę eliminacyjną.
Na częste zapalenia uszu cierpią też psy, które lubią się kąpać np. w jeziorach. Kiedy woda wleje się do kanału słuchowego sprawia, że pojawia się w nim wilgotne środowisko. To sprzyja namnażaniu się drożdżaków oraz bakterii. Opiekunowie, którzy pozwalają swoim psiakom kąpać się, powinni dbać o higienę uszu czworonogów po każdej kąpieli.
Czym jest dieta eliminacyjna?
Wykluczenie danego składnika z diety i nie stosowanie go przez minimum 12 tygodni, to dieta eliminacyjna. Według informacji na stronie https://puppies.pl/, takie postępowanie zalecane jest u psów, które podejrzewa się o bycie alergikami pokarmowymi. Właściciele powinni wykluczyć np. kurczaka, albo wołowinę na określony czas. Potem można wprowadzić dany alergen i zobaczyć jak zwierzak zareaguje na zmianę diety. Jeśli zacznie się drapać, pojawią się infekcje uszu czy łzawienie oczu, to opiekun ma świadomość, że nie może stosować danego źródła białka w diecie swojego psa.
Jak wyleczyć zapalenie ucha u psa?
Z każdym stanem zapalnym uszu u psa należy udać się do lekarza weterynarii. Leczenie powinno odbywać się na zasadzie wyeliminowania przyczyny oraz zdiagnozowania na jakim tle jest stan zapalny ucha. Jeśli pies jest alergikiem, to zmienia się ph jego skóry, a w uszach nadmiernie namnażają się bakterie oraz drożdżaki, które fizjologicznie występują w narządzie słuchu w niewielkich ilościach. Lekarz powinien wykonać cytologię z ucha i na tej podstawie dobrać odpowiednie środki do terapii miejscowej. Jeśli takie rozwiązanie nie pomoże, to konieczny może być również wymaz z ucha oraz antybiogram, aby dopasować odpowiedni antybiotyk.
Jak dbać o psie uszy na co dzień?
Opiekun powinien codziennie przyjrzeć się uszom swojego psa. Warto sprawdzić czy małżowina uszna nie jest zaczerwieniona, albo czy w kanale słuchowym nie ma nadmiaru wydzieliny. Każdy niepokojący sygnał najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, aby niewinny proces nie przerodził się w silny stan zapalny ucha.